6 Ayda İktidar Hayal Değil

New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Şirin, “CHP lider avantajını kullanabilir ve eğitimsiz gençlere yönelik kampanya yürütürse haziranda iktidar olur” diyor.

2015-08-15 18_22_18-8

HAFTANIN SÖYLEŞİSİ SONGÜL HATISARU

Siyasi partiler, haziranda yapılacak olan genel seçimler için çoktan kolları sıvadı. Halkın eğilimlerini hemen her gün yenisi yayınlanan ve sonuçları asla birbirini tutmayan seçim anketlerine bakarak anlamaya çalışıyoruz. Ortalık iyice ısınmadan New York Üniversitesi (NYU) öğretim görevlisi Doç. Dr. Selçuk Şirin ile yaklaşan seçimleri konuştuk.
Doç. Dr. Şirin, dünyanın en büyük eğitim-araştırma derneği AERA 2006 Araştırma Ödülü’nü kazanmıştı. NYU’da “araştırma yöntemleri ve istatistik” dersleri veren Şirin, üç yıldır daBahçeşehir Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yapıyor. Boston College’de “en iyi öğretmen” seçilen Şirin, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan da “yılın genç araştırmacısı” ödülünü aldı.
Selçuk Şirin’le Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki buluşmamızda, “Ak Parti neden hep kazanıyor, CHP neden hep kaybediyor?” sorusuna cevap aradım. Özellikle eğitimsiz erkek seçmen kitlesini dikkate alarak hazırlanacak bir kampanyayla, altı ayda seçim kazanmanın mümkün olduğunu savunan Şirin’le, değişen seçmen dinamiklerini konuştuk.

Sistem AKP’ye yarıyor
* Ak Parti niçin hep kazanıyor? Başarının sırrı ne? 
Seçmen davranışlarını doğru okuyorlar. Lider avantajını iyi kullanıyorlar. İyi kampanya yapıyorlar. Ve seçim sistemi de AKP’ye yarıyor.

* Seçmenler, partilere hangi gerekçelerle oy verir? 
En başta ideolojik gerekçelerle oy verenler var. Bunlar sağcı, solcu, İslamcı, sosyal demokrat kimliklerine göre oy kullanıyor. Bir de sosyo-ekonomik gerekçelerle oy veren seçmenler var. Bunlarda işsizlik, yolsuzluk gibi konulara bakıp siyasi tercih yapıyor.
Türkiye’de siyaset okuyucuları bu iki bileşene bakıp seçim sonuçlarını okumaya çalışır. Ben bunların dışında Türkiye’de artık iki yeni seçmen grubu daha olduğunu düşünüyorum.
Bunlar da lidere ve kadrosuna göre oy verenler ile seçim mesajına göre oy verenlerden oluşuyor. AKP’nin başarısı son iki gruba da yönelmiş, CHP’nin başarısızlığı ise sadece ilk iki gruba yönelmiş olmasında yatıyor.

Erdoğan ve baykal farkı
* Parti liderinin seçmen davranışları üzerindeki rolü nedir? 
Çok etkilidir ve AKP lider avantajını çok iyi kullanıyor. 2007’deki kamuoyu yoklamalarına baktığınızda, seçmenlerin Erdoğan’a, AKP’den 12 puan daha fazla destek verdiğini görüyorsunuz. CHP’ye baktığınızda ise Baykal’ın partiden 12 puan daha negatif algılandığı görülüyordu. CHP’nin son çeyrek asırdaki başarısızlığının en önemli nedenlerinden birisi, (Ecevit’in tek bir dönemini çıkarırsak) hiçbir seçime lider avantajı ile girememiş olmasıdır.

* Bunu biraz açar mısınız?
Kamuoyu yoklamalarına bakarsanız Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı olduğu gün seçmenlerden yaklaşık yüzde 44’lük destek almış. Bu orana göre bir sosyal demokrat lider, ilk defa Tayyip Erdoğan’ı geçmiş oldu.

* Sizce Kemal Kılıçdaroğlu’nun etkisi kaç puan?
CHP’nin lider-parti algısı arasındaki fark, artı 7-12 puan arasında gidip geliyor. AKP, bu farkı her seçimde oya dönüştürebildi. Aynı önerme CHP için de geçerli olabilir.

* Ak Parti’nin kazanmasında seçim kampanyaların etkisi nedir? 
Dünyadaki yeni dinamikler altı ayda seçim kazanılabileceğini gösteriyor. Eğer bir parti kendisini iyi ifade eder, doğru kampanyalar yürütürse, Türkiye’de altı ayda iktidar olabilir. ANAP ve AK Parti, bunun en bariz örnekleridir. Barack Obama örneği önümüzde. Hiçbir yöneticilik tecrübesi olmayan bir adam, dünyanın süper gücünün başına geçti. Kendini topluma sunma biçimiyle yaptı bunu. 30 yıl önce bunu yapamazdınız. Bu yeni bir olgu ve Türkiye’de bir tek AKP bunun farkında.

‘AKP, gençlerin dilinden konuşuyor’
* Genç seçmen potansiyeli nereye kayıyor? 
AKP’ye. CHP’nin en çok oy kaybettiği kesim, her üç seçmenden birini teşkil eden 30 yaş altındaki gençler. Bu kesim, oy verme alışkanlığı oturmuş yaşlı kesime göre kampanyalardan en fazla etkilenen yaş grubudur. “Altı ayda iktidar olunabilir” iddiasını tam bu noktadan yola çıkarak ileri sürüyorum. Genç seçmen, alışveriş yaparken, ayakkabı, buzdolabı alırken nasıl karar veriyorsa siyasi tercihlerinde de aynı dinamikler rol oynuyor. Partilerin önüne koyduğu seçenekleri değerlendiriyor. Gençlere kendinizi iyi anlatabilirseniz, iktidar olabilirsiniz. AKP de bunu en iyi okuyan, gençlerin diliyle konuşan parti.

* Buna göre CHP’nin iktidar olma şansı da var, öyle mi? 
Fazlasıyla var! Türkiye’de CHP’ye oy verebilecek kesimin haritasını çıkardım. Seçmenlerin yüzde 49’u geçmişte CHP’ye en az bir kere oy vermiş. Ve Kılıçdaroğlu ile birlikte yeni bir kesim ortaya çıkmış. Seçmenlerin yüzde 11’ine denk gelen bu kesim, “CHP’ye daha önce oy vermedim ama Kılıçdaroğlu’na verebilirim” diyor. Bu ikisini topladığınızda ortaya çıkan yüzde 60’lık kesim, CHP’nin hedef kitlesidir. CHP, ilk kez bir seçime lider avantajı ile giriyor. Bunu doğrudan oya dönüştürebilirse yüzde 30’dan 40’a çıkması mümkündür.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/6-ayda-iktidar-hayal-degil/siyaset/haberdetay/24.01.2011/1343253/default.htm